CogniShift Pracownia Psychoterapii

Wszyscy wiemy, że zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie. Istotnie, olejki eteryczne są regularnie używane w starożytnym Egipcie i Indiach jako dodatek do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Oleje te są zwykle ekstrahowane przez destylację parową z pachnących roślin, takich jak lawenda, róża, pomarańcza, cynamon lub mięta pieprzowa. Oleje mogą być wdychane, używane podczas masażu, a nawet spożywane.

Uważa się, że wpływ zapachów na nastrój może wynikać z budowy systemu węchowego. Obszary mózgu przetwarzające zapachy są bezpośrednio związane z obszarami zaangażowanymi w przetwarzanie emocji, wspomnień i reakcji autonomicznych.

Zacznijmy od początku, czyli od nosa. Tutaj receptory neuronów węchowych wykrywają substancje zapachowe (substancje chemiczne tworzące zapach) i przekształcają te cząstki w sygnały elektryczne. Sygnały te przemieszczają się wzdłuż nerwu węchowego do opuszki węchowej w ośrodkowym układzie nerwowym (Kadohisa, 2013). Opuszka węchowa tworzy połączenia z innymi obszarami mózgu, takimi jak ciało migdałowate (centrum emocji) (Wilson-Mendenhall et al., 2013) i kora śródwęchowa (ważna w pamięci) (Takehara-Nishiuchi, 2014). Ciało migdałowate z kolei jest połączone z podwzgórzem, częścią mózgu, która reguluje stany fizjologiczne, np. kontrolowanie uwalniania hormonów stresu. Jest to jeden z powodów, dla których zapachy mogą mieć wpływ na nasz nastrój i dlaczego przywołują tak silne wspomnienia.

Wiele osób uważa, że ​​olejki eteryczne mogą wpływać na ich nastrój, ale nie są to jedyne substancje zapachowe, które mogą mieć taki efekt. Jeśli lubisz spędzać czas na łonie natury, prawdopodobnie zauważyłaś/eś, że otoczenie roślinnością może zmniejszyć stres. Jedno z badań sugeruje, że „zielony zapach” (zapach liści i roślinności) zmienia sygnały elektryczne w naszym mózgu w sposób powodujący działanie uspokajające, odzwierciedlone w poczuciu relaksu (Sano i in., 2002) . Badania na szczurach wykazały, że efekt ten może być spowodowany działaniem zielonego zapachu w obwodzie mózgu, który uwalnia adrenalinę i kortyzol (oś podwzgórze-przysadka-nadnercza) (Nakashima i in., 2004).

Czy zauważyłaś/eś, że w czasie stresu Twoja skóra staje się sucha lub nękają Cię wypryski? Stres powoduje kurczenie się lipidów, które tworzą barierę ochronną skóry, zwiększając transepidermalną utratę wody (TEWL) – ucieczkę wilgoci ze skóry. Niektóre badania sugerują, że wdychanie „zielonego zapachu” lub olejku eterycznego z róży może zmniejszyć ten wyciek wody i zapobiec wysuszeniu skóry związanemu ze stresem (Fukada i in., 2007).

Aromaterapia opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta, biorąc pod uwagę zarówno jego fizyczne, jak i psychiczne potrzeby (co oznacza, że ​​wszelkie efekty aromaterapii mogą być specyficzne dla osoby). Badania naukowe wykazały dowody zarówno na skuteczność aromaterapii, jak i przeciw niej, ale z wieloma osobami zgłaszającymi korzyści z pewnością potrzebne są dalsze badania. Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zawsze używaj olejków eterycznych zgodnie z instrukcjami producenta lub terapeuty.

Dr Jadwiga Nazimek

Fukada, M., E. Kano, M. Miyoshi, R. Komaki, and T. Watanabe, 2012, Effect of “rose essential oil” inhalation on stress-induced skin-barrier disruption in rats and humans: Chem Senses, v. 37, p. 347-56.

Kadohisa, M., 2013, Effects of odor on emotion, with implications: Front Syst Neurosci, v. 7, p. 66.

Nakashima, T., M. Akamatsu, A. Hatanaka, and T. Kiyohara, 2004, Attenuation of stress-induced elevations in plasma ACTH level and body temperature in rats by green odor: Physiology & Behavior, v. 80, p. 481-488.

Sano, K., Y. Tsuda, H. Sugano, S. Aou, and A. Hatanaka, 2002, Concentration effects of green odor on event-related potential (P300) and pleasantness: Chemical Senses, v. 27, p. 225-230.

Takehara-Nishiuchi, K., 2014, Entorhinal cortex and consolidated memory: Neurosci Res, v. 84, p. 27-33.

Wilson-Mendenhall, C. D., L. F. Barrett, and L. W. Barsalou, 2013, Neural Evidence That Human Emotions Share Core Affective Properties: Psychological Science, v. 24, p. 947-956.