Program warsztatów Ewy Perłwoskiej

"Czym są emocje"?

Cykl 6 zajęć w grupach 4-8 dzieci w wieku 7 – 10 lat.

Zapisz się

Zajęcia 1: Integracja, Wprowadzenie do tematu emocji

Podczas tych zajęć uczestnicy wspólnie stworzą zasady obowiązujące na zajęciach, które pozwolą im się lepiej na nich poczuć.
Następnie poprzez wspólne wykonanie pracy plastycznej oraz zabawy integracyjne lepiej poznają innych uczestników.
Później wspólnie zastanowimy się, czym właściwie są emocje? Na koniec dzieci zostaną zapoznane z termometrem emocji, który jest przydatnym narzędziem w określaniu własnego nastroju i komunikowaniu go innym.

 

 

Zajęcia 3: Po co nam emocje?

Podczas tych zajęć zastanowimy się, czy wszystkie emocje są nam potrzebne?

Po co nam nieprzyjemne emocje? Na przykładzie materiałów filmowych oraz przykładowych sytuacji z życia uczestnicy dowiedzą się jakie są funkcje poszczególnych emocji, co ułatwi im akceptację własnych i cudzych emocji.

 

 

Zajęcia 5: Lęk i wstyd

Uczestnicy zastanowią się w jakich sytuacjach odczuwają lęk oraz wstyd, a także o czym informują ich te emocje i co by się stało, gdyby nie istniały?

Następnie wspólnie zastanowimy się jak można poradzić sobie z własnym lękiem i wstydem oraz jak wesprzeć inne osoby je odczuwające.

Uczestnicy poznają sposoby redukcji odczuwania lęku w różnych sytuacjach.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia 2: Rozpoznawanie emocji

Podczas drugich zajęć wspólnie zastanowimy się, skąd tak właściwie wiemy, że czujemy jakąś emocję? Jak możemy rozpoznać, że np. za chwilę się zezłościmy?

Następnie uczestnicy za pomocą obrazków oraz odgrywania scenek nauczą się rozpoznawać emocje u innych, wzmacniając w ten sposób swoją empatię.

 

 

Zajęcia 4: Radość i smutek

 Podczas tych zajęć uczestnicy zastanowią się w jakich sytuacjach odczuwają radość, a w jakich smutek. O czym informują ich te emocje i co by się stało, gdyby nie istniały?

Uczestnicy dowiedzą się, jak mogą sobie poradzić ze smutkiem oraz jak komunikować go innym.

Dzieci będą również miały okazję do pogłębienia swojej empatii wobec innych smutnych osób poprzez ćwiczenia sytuacyjne. 

 

Zajęcia 6: Złość

Podczas tych zajęć uczestnicy zastanowią się, w jakich sytuacjach oni odczuwają złość oraz kiedy i jak szybko ona narasta?
Dzieci dowiedzą się, czym różni się złość od agresji oraz jak w sposób bezpieczny i nie urażający innych możemy ją wyrazić.
Uczestnicy poznają również ćwiczenie relaksacyjne, które pomoże im pozbyć się napięcia z ciała i umysłu.
Na koniec nastąpi podsumowanie i przypomnienie wiedzy zdobytej podczas całego cyklu zajęć oraz podziękowanie i pożegnanie dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Call Now ButtonZadzwoń